Gablota zewnętrzna bogatynia

Gabloty informacyjne

Rodzai na przedstawianie danych jest dużo. Jedną z wciąż powszechnie wykorzystywanych, dlatego, że względnie tanich są plakaty. Plakaty mogą dotyczyć jakiejś treści popularyzowanej przez nadawcę takiej informacji, mogą również mieć kierunek czysto informacyjny, nie prezentujący stanowiska autora w danej sprawie. Negatywem plakatów jest jednak to, gdyż, niezależnie od techniki druku, są względnie mało trwałe: skłonne na warunki atmosferyczne i rozdarcie. Tak aby jak najlepiej zabezpieczyć plakaty przed otoczeniem, najlepiej jest je umieścić w zamkniętych gablotach z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu plakaty będą widoczne dla zainteresowanych odbiorców treści, a jednocześnie ochronione prze rozdarciem czy zamoczeniem. Gablota zewnętrzna, jeżeli jest ładnie wykonana, może nawet sprawować funkcję dekoracyjną.
Taki rodzaj ochrony plakatów czy innych treści informacyjnych wydrukowanych na papierze napotyka się również w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Stosowane są powszechnie przykładowo w szkołach, w których znacząca liczba dzieci z nadmiarem siły powoduje, iż takie podatne na uszkodzenia plakaty są po wielokroć uszkadzane. W dodatku gabloty zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu, więc umożliwiają zachować zamkniętym w nim obiektom stabilność. Jest to przede wszystkim ważne w razie, gdy zamknięte są w nich przedmioty delikatne, źle reagujące na kurz.
Przeważnie jednak gabloty zewnętrzne stosowane są na zewnątrz, gdzie funkcjonalnie zabezpieczają przedmioty w nich umieszczone przed wpływem otoczenia.